Gyógynövények A-Z ig

  • ÁFONYALEVÉL Cukorbetegség, hólyaghurut, gyomorhurut, vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarok. A levéltea epe- és hólyagbetegségek orvossága. Csökkenti a vércukorszintet, így a cukorbetegeknél is alkalmazható.
  • APRÓBOJTORJÁN összehúzó, epeműködést szabályzó és epehajtó, étvágyjavító, vizelethajtó, antibiotikus hatású és gyulladásgátló. Gyógyászati felhasználásai: belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák. Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. Gyomorfekélynél is nagyon hatásos.
  • ARANYVESSZŐ Aranyvessző: fontosabb hatásai:vizelethajtó (diuretikus),gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus),görcsoldó (spasmolyticus),fájdalomcsillapító (analgetikus),immunstimuláns.
  • BAZSALIKOM Sokféle hatást tulajdonítanak neki. Nem csak afrodiziákumnak tartják, de emellett javítja az étvágyat és az emésztést, szél- és vizelethajtó, nyugtat, és még a köhögést is csillapítja. A népi gyógyászatban étvágygerjesztőnek, vizelet- és szélhajtónak, köhögéscsillapítónak használják.
  • BÍBOR KASVIRÁG (echinacia): Kivonatát belsőleg főleg az immunműködés javítására használják. A nyelven bizsergő érzést okozhat, de ez nem veszélyes. Fokozza a szervezet ellenálló képességét a vírusfertőzések és a gyulladások ellen.
  •  BODZAVIRÁG Köptető, veseműködést szabályzó, izzasztó. A virág teája megfázásnál izzasztó és köptető. Mandula- és torokgyulladás ellen régen tejjel leforrázva ajánlották.
  • BOJTORJÁNGYÖKÉR A bojtorján népi gyógyászatban ismert hatásai rendkívül sokfélék. A gyökér kivonata antibiotikus és vércukorcsökkentő hatású. A bojtorján különösen nagyra értékelt képessége azonban a vértisztító és méregtelenítő hatása. Ezért a fitoterápiás orvosok és gyógyítók ajánlják hólyag- és epekőpanaszokra, a máj betegségeire, köszvényre, valamint reumára és cukorbetegségre is. A bojtorjángyökér a nehézfém felhalmozódását is képes csökkenteni a szervezetben.
  • BORÓKABOGYÓ mivel az egyik legerősebb vizelethajtó, segíthet a magas vérnyomás leküzdésében, amikor gyorsan kell kihajtani a felesleges vizet. Ezáltal megkönnyebbül a szív is. Vizes lábduzzanatoknál is segít, hogy gyorsan el tudjon távozni a víz. Erős légcsőhurutoknál is ajánlott, mert kitűnő hurutoldó. Hatásos még a nőknél a menstruációt megelőző napok kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
  • CICKAFARK Kiváló gyulladáscsökkentő, hüvely- és méhgyulladásra, nyálkahártya- és fogínygyulladásra használható. Sebösszehúzó, sebgyógyító hatású. Csökkenti a menstruációs vérzést és görcsöket. Hasi fájdalmakra, puffadásra, emésztésjavításra is kiváló. Serkenti az epeváladék termelést. Húgyúti betegségekben, légzőszervi bajoknál nélkülözhetetlen.
  • CITROMFŰ Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.
  • CSALÁN Köszvény, magasvérnyomás, pangásos szívelégtelenség, szénanátha, menstruációs fájdalmak, skorbut, levele vér-, és vesetisztító, reuma, cukorbaj, hajhullás és aranyéresetében. Teája reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magasvérnyomás, vértisztító, gyomor-, és bélhurut, vizelethajtó, általános erősítő.
  • CSALÁNGYÖKÉR A gyökeréből készült tea megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, gyorsítja a vizeletáramlást.
  • DIÓLEVÉL Vértisztító, gyomorjavító, emésztést elősegítő és féregűző hatású, székrekedés és bőrbajok ellen. Teáját gyomor- és bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak és étvágyjavítónak isszák.
  •  ÉDES ÜRÖM Szakirodalom szerint az allergiát kiváltó növény kis mennyiségben, hosszabb időn keresztül fogyasztva növelheti a szervezet toleranciáját az allergénnel szemben. Így a tünetek enyhülhetnek, vagy meg is szűnhetnek. Az édes ürmöt fogyasztva a szervezet felkészülhet a virágzás kezdetére és az allergia tünetei enyhébbek lehetnek.
  • EZERJÓFŰ remek szélhajtó, megszünteti a gyomorégését, és a gyomorbetegségeket is, sőt az epekő megszüntetésében is segítségünkre lehet.
  •  FEHÉR ÁRVACSALÁN Az árvacsalán húgyúti és emésztési problémákra (hasmenés, gyomorhurut, felfúvódás), valamint álmatlanságesetén javasolt. Elősegíti a kiválasztást, valamint gyulladásgátló hatású.
  • FEHÉR ÜRÖM Tonizál és étvágygerjesztő, ezért vérszegénységre és betegség utáni lábadozáskor hasznos. Javítja az emésztést, görcsoldó, csökkenti a puffadást, máj-, gyomor-, bél és epevezeték-betegségeknél használhatjuk. Hányingert csökkent, lázat csillapít a teája. Serkenti a menstruációt. Hatásos féregűző.
  • FEHÉRMÁLYVA GYÖKÉR A késő ősszel gyűjtött gyökér bélbevonó(demulcens), vízhajtó (diuretikus), bőrnyugtató (emolliens) és sebgyógyító hatású. Főzetét általában emésztési és bőrproblémákra használják, főként a száj gyulladásai,gyomorhurut (gastritis), gyomorfekély, bélhurut, bélgyulladás (enteritis) és a vastagbél krónikus gyulladásos betegsége (colitis) kezelésére.
  • FEHÉRMÁLYVA LEVÉL A nyákoldó, vízhajtó, és bőrnyugtató tulajdonságú leveleket nyáron gyűjtik. Főzetüket húgycsőgyulladás (urethritis) és vesekövek kezelésére használják.
  • FEKETE ÜRÖM A népi gyógyászatban általános idegerősítőként, erősítőként használják. Az Ájurvédában szívpanaszok, nyugtalanság, rosszullét és rossz közérzet ellen alkalmazzák. a népgyógyászatban még vitustánc, epilepszia és hisztéria ellen használják.
  • FEKETERIBIZLI LEVÉL vizelethajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó hatású. Hólyag és vese- illetve prosztatabetegségekre is ajánlják A népgyógyászat már régóta használja reumás és köszvényes panaszok kezelésére.
  • FÜSTIKEFŰ Kivonata görcsoldó hatású a tápcsatorna felső részén. Enyhíti az epehólyag, epeutak és a gyomor-bél traktus görcsös panaszait. Hashajtó és vizelethajtó hatása miatt a népi gyógyászat székrekedés, krónikus bőrgyulladás kezelésére használta. A hatóanyagaiból előállított fumársav észterét a pikkelysömör terápiás kezelésében használják.
  •  FŰZFAKÉREG Reuma, köszvény ellen, fájdalomcsillapító és lázcsökkentő, külsőleg aranyeres csomók és lábizzadás ellen.
  • GALAGONYA VIRÁGOS ÁGVÉGSzívbetegségek, koszorúér-bántalmak, érelmeszesedés, magas vérnyomásellen. Teáját más hasonló hatású gyógynövényekkel keverékben alkalmazzák.
  • GYERMEKLÁNCFŰ LEVÉL Menstruációt megelőző tünetek, fogyás, magasvérnyomás, pangásos szívelégtelenség, rákmegelőzés, gombafertőzés ellen,emésztés-elősegítő. Teája étvágygerjesztő, emésztésserkentő, epeműködéstelősegítő,vizelethajtó, vértisztító, erősítő, májbajokat gyógyító.
  • IGLICEGYÖKÉR A népi gyógyászat köszvény, reumatikus fájdalmak és krónikus bőrgyulladások kezelésére használja. A homeopátiában vízkór ellen vetik latba.
  • KAKUKKFŰ Fertőtlenítő, emésztésserkentő. Nőgyógyászati problémák esetén hatásos, jó köhögéscsillapító. Teáját szélbántalmak, étvágytalanság, köhögés és görcsök, szamárköhögés ellen alkalmazzák.
  • KATÁNGFŰ Kiváló máj- és veseméregtelenítő hatása miatt a mezei katángot főként a máj és a vese működési zavarainak kezelésére ajánlják. Elősegíti azepekiválasztást és hatékony bizonyos emésztési zavarok (‘felfúvódás, böfögés, bélrenyheség, bélgázképződés’) tüneteinek kezelésében. Kiegészítő kezelésként aköszvény és különböző bőrbetegségek esetén alkalmazzák.
  • KISVIRÁGÚ FÜZIKE Antioxidáns, immunerősítő, vízhajtó, hangulatjavító. Rendszeres használatával elkerülhető a prosztata megnagyobbodás. Csökkenti az éjszakai vizelések számát, lehetővé téve a nyugodt pihenést. Az ürített vizelet mennyiségét is növeli. Gyulladáscsökkentő hatása miatt hólyaggyulladás, hólyagműködési elégtelenség esetén is kiválóan használható
  • KOMLÓTOBOZ A népi gyógyászatban teáját nyugtató, altató hatásúnak tartják
  • KORIANDER A termés felfúvódást szüntető, szélhajtó, emésztést javító hatású. Illóolaja élelmiszeripari és kozmetikai alapanyag.
  • KÖRÖMVIRÁG Rosszindulatú daganatok, gyomorfekély, epebántalmak ellen. Forrázatát gyomor- és bélfekély ellen alkalmazzák. Forrázata alkalmas nehezen gyógyuló sebek, fekélyek borogatására is.
  • KUTYABENGE KÉREG A bélfal izgatásával fejti ki a hatását; befolyásolja a bélfal összehúzódását, meggyorsítja a bélmozgást, csökkenti a víz visszaszívódását a belekből. Ezáltal nő a béltartalom térfogata, és erősödik a bélben a teltségérzés.
  • LIBAPIMPÓ minden természetű mestruaciós zavarokra, minden természetű vérzésre (külső-belső), nagy menyiségű menstruációs vérzésre (Hypermenorrhoea) /fájdalmakra, Leucorheea (fehérfolyás), Dysmenorrhea (fájdalmas menstruáció), gyomor fájdalmakra, vérszegénységre, artritisz (ízületbetegségek), mindenféle természetű nőgyógyászati bajokra, hasi fájdalmakra, méh fájdalmakra, hasmenésre, gyomorgörcsökre, ekcémara, foginygyulladás, szem könnyezésére, csontritkulásra, vesekő esetén, égés vagy fagyás esetén, iny gyulladás esetén, vastagbél- vagy méhrák esetén, ”seborrheás” bőrre, bélféregre, bőrfekélyekre, rendszertelen menstruáció esetén.
  • MACSKAGYÖKÉR a ma ismert leghatásosabb nyugtató gyógynövények közé tartozik.
  • MÁLNALEVÉL fellazítja a kismedence izomzatát, ezzel meggyorsíthatja a vajúdást. Méregtelenítő, salaktalanító hatása révén pedig kitisztítja a bélrendszert.
  •  MÁRIATÖVIS A máriatövis fő hatóanyaga a szilimarin. A szilimarin a terápiában akut és krónikus májkárosodások kivédésére, valamint a már kialakult ártalmak mérséklésére egyaránt hatásosan alkalmazható. Heveny májgyulladásban, májzsugorodással járó betegségek támogató kezelésében használják, valamint gyógyszerek, és alkohol okozta májkárosodás megelőzésére, kezelésére is alkalmas szer.
  • MARTILAPU LEVÉL A martilapu levél (farfarae folium) forrázata belsőleg befedi és védi a gyulladt nyálkahártyát (bevonószer), csökkenti a köhögési ingert. Légúti gyulladásoknál a hígabb váladékot fellazítja, megkönnyíti a köhögést.
  •  MEDVESZŐLŐ LEVÉL Húgyúti megbetegedések, nőgyógyászati problémák, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, sebgyógyítás, hasmenés. A levéltea C-vitamint tartalmaz, a veseutak fertőtlenítésére, vese- és epekő ellen alkalmazható. Vizelethajtó hatása révén csökkenti az elő menstruációs panaszokat, a magas vérnyomásban szenvedők részére is ajánlott.
  • MEZEI ZSURLÓ A kötőszövetek, polipok és vérzések kezelésére használják. Gyógyteáit vese-, húgyhólyag-, emésztőrendszeri és prosztatabetegségek kezelésére alkalmazzák.
  • MOGYORÓLEVÉL A népi gyógyászatban sebek, visszérgyulladás és aranyeres bántalmak kezelésére használják. Emellett előnyösen befolyásolja az epefunkciót, és bélhurutra is jó. Külsőlegesen ülőfürdőkben alkalmazzák.
  •  NYÍRLEVÉL A nyírfalevél teája kiválóvizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, de ismert görcsoldó és fertőtlenítőhatása is. Alkalmazzák enyhébb fertőzéses húgyúti megbetegedésekben, vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére, reuma ellen.
  • ORBÁNCFŰ A közönséges orbáncfű virágjának, magjának főzete vese- és epe betegségek, szív- és ideggyengeség, depressziókezelésére alkalmas. Gyomor- és bélfekély, magas vérnyomás, emésztési zavarok, külső és belső vérzések esetén is javallt.
  • ORVOSI PERMETFŰ leggyakrabban makacs köhögés vagy légúti gyulladás esetén alkalmazzák.
  • ORVOSI SZÉKFŰ A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is. A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhalálószerként alkalmazható. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír. Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit.
  • ORVOSI VERONIKAFŰ A vértisztító teák kedvelt adaléka. A friss csalán csúcsával együtt segít kigyógyulni a krónikus ekcémából. Vértisztító hatása mellett csökkenti az érelmeszesedést, de meg is óv attól. Érzékeny gyomrúak is alkalmazhatják, mint gyomorerősítő szert, ami az emésztést is serkenti, de megszünteti a gyomorhurutot és a bélzavarokat is.
  • ÖKÖRFARKKÓRÓ LEVÉL Virágai köptető, hurutoldó, köhögés-csillapító és izzasztó hatásúak, ezért elsősorban meghűléses betegségek, főleg köhögés, garat- és gégehurut, valamint a felső légutak gyulladásainak kezelésére alkalmasak, allergiás szénanátha esetén is enyhülést hozhat.
  • PALÁSTFŰ Általánosan javallható lehet nőgyógyászati problémákra, nehezen gyógyuló sebek kezelésére, vízhajtásra. A palástfűben lévő hormonoknak köszönhetően kiváló lehet női hormonális zavarokra, így jó gyógymód lehet menstruáció elmaradása esetén, méhnyak gyulladásra, kis és közepes méh fibrómákra.
  • PÁSZTORTÁSKA A növény vérzéscsillapító hatású, belső vérzés (méh, gyomor, bél) esetén a kiegészítő terápia részeként alkalmazzák, de ismert gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is, amit magas kálium-tartalmának köszönhet.
  •  PORCSINFŰ Az egész növényféreghajtó, epehajtó, vizelethajtó, lázcsillapító, vérzéscsillapító, sebgyógyító.
  • RÉTI LEGYEZŐFŰ Szalicilsav-származékainak köszönhetően gyulladásgátló, valamint elősegíti az izzadást. A flavonoidok, amelyek görcsoldó hatásúak, megkönnyítik az epe kiürülését. Szintén a flavonoidoknak, valamint a nagy mennyiségű káliumsóknak köszönhetően hatékony vízhajtó. Cseranyagai elősegítik az összehúzódást és a sebgyógyulást.
  • SOMKÓRÓ Az orvosi somkóró vénafal-erősítő, ödémaellenes és érvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Szabályozza a máj- és nyirokműködést, valamint véralvadásgátló hatást fejt ki. Flavonoidjainak köszönhetően vízhajtóként és görcsoldóként is ismert.
  • SZAGOS MÜGE  A szagos mügének görcsoldó és idegnyugtató hatása van. A népi gyógyászatban neurotikus állapotok (idegesség, álmatlanság, fokozott ingerlékenység) és görcsök, valamint emésztési zavarok (renyhe emésztés, felfúvódás, böfögés) tüneti kezelésére alkalmazzák.
  •  SZEDERLEVÉL A szájüreg és a torok gyulladásos állapotai esetén öblögetésre és gargalizálásra alkalmas a szederlevél tea. Felmelegíti a gyomrot, enyhíti a gyulladást, segít puffadás és enyhe hasmenés esetén.
  • TARACKGYÖKÉR Vizelethajtó, cukorbetegség elleni és vértisztító hatású.
  • TÖLGYFAKÉREG Hasmenés és gyomor-bélhurut esetén belsőleg ritkán alkalmazzák
  • TÜDŐFŰLEVÉL mindenféle légzőszervi betegség legjobb gyógyszere. Használjuk krónikus hörgőgyulladásra, torokfájásra, köhögésre, asztmára, szamárköhögésre. Letapadt hörgő esetén köptető, használják vérköpéses tüdőbajra is. Vérzéscsillapító, izzasztó hatású.
  •  TYÚKHÚR Tisztító hatása miatt eltávolítja a mérgeket, normalizálja a máj – és a későbbiekben (láncreakcióként) minden belső szervünk – működését. Diabétesz esetén ez nagyon fontos, de egészséges szervezetre is jó hatással van. Ha álmatlanságtól, elhízástól, szemgyulladástól szenvednek, szintén jól jöhet ez a szerény kis növény.
  • ÚTIFŰ A lándzsás útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, ezért összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpetképződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását, szünteti a köhögési ingert.
  • VASFŰ Bizonyítottan jó nyálkaoldó, immunerősítő, köhögést csillapító hatású, felső légúti hurutok kezelésére használják. A népi gyógyászatban alégző- és emésztőrendszeri panaszok enyhítésére alkalmazták.
  • VÉREHULLÓ FECSKEFŰ Belsőleg alkalmazva veszélyes lehet, tehát csak orvosi felügyelet mellett használható: görcsoldó, salaktalanító, vizelethajtó és gyulladásgátló hatással bír. Belsőleg adva terhességben és gyermekkorban tilos alkalmazni! A főzet máj- és epebántalmakban lehet hatásos, epekő esetén, és fájdalomcsillapító hatása is ismert.
  • ZABFŰ A zabfű legismertebb tulajdonsága az idegerősítő, szorongásoldó, antidepresszáns hatása. Emellett azonban fontos vértisztító, vízelhajtó, meggátolja a húgysav kiválását, és csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékony a reuma és köszvény kezelésében is. Segíti a vércukorszint helyreállítását. Méregtelenít, csökkenti a koleszterin szintet és lúgosít.
  • ZSÁLYA torokgyulladásra, szájbetegségek öblögetésére, belsőleg pedig izzadás, bélhurut ellen nagyon jó hatású.Idegerősítő hatása is ismer

Share this Post!

About the Author : iza

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.